Pomoc Ukrajině


Praktický návod nejen pro příchozí obyvatele Ukrajiny viz https://www.nasiukrajinci.cz/cs/


V souvislosti s válkou na Ukrajině Ministerstvo vnitra pro začátek připravilo řadu opatření. Ta se týkají jak pomoci Ukrajincům, kteří na našem území již pobývají, tak i nově příchozích, více informací na níže uvedeném odkazu: 

Informace pro Ukrajince

Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy MV přichystalo možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toho vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP před skončením platnosti stávajícího víza. Uděluje se na počkání. Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání. Informace pro tyto případy jsou v zeleném přiloženém letáku, další informace zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina

Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně i tito mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Osoby, které zde mají své rodiny se zázemím a nepotřebují žádnou asistenci, musí splnit registrační povinnost na Policii.

Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci schváleného Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu na první záchyt je 5000 míst.

Veškeré informace najdete zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina

Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka: +420 974 801 802 a email: ukrajina [at] mvcr [dot] cz 


Informace MV Ukrajina

  1. informace-ua-oranzovy-stupen.pdf
  2. informace-ua-zeleny-stupen.pdf